leden | únor | březen | duben | květen | červen | červenec | srpen | září | říjen | listopad | prosinec

 

Zima se nevzdává, slibované oteplení nebude moc výrazné 26.3.2013 22:00

Image descriptionZatím co ještě o víkendu to vypadalo, že ten další již bude jarní s teplotami přes 10°C, nyní je již více pravděpodobnější varianta, že teploty zůstanou pod 10°C a navíc se po přechodném oteplení začne postupně ochlazovat a nejspíše i do nížin opět zavítá sníh. Více by ho mělo být ve východní polovině ČR, ale již v pátek by mohlo i v Čechách něco nasněžit. Na začátku příštího týdne bude ze Středomoří přesouvat nad východní Evropu tlaková níže, která přijese již zmiňované sněžení, v nížinách možná i déšť zejména na východ a v jejím týlu k nám opět zesílí příliv studeného vzduchu od severu až severovýchodu. Již nyní je jasné, že letošní březen bude po dobu mého měření nejstudenějí a pokud by se dokonce zadařilo a víkendové oteplení by bylo minimální, tak může být průměrná teplota pod nulou a březen by tak byl teprve čtvrtým měsícem, kdy se tak stalo.

 

 

Jaro začne zimním počasím 21.3.2013 21:00

Image descriptionAčkoliv včera po poledni začalo astronomické jaro, počasí si opět připravilo ochlazení a na řadě míst může o víkendu zůstat teplota pod nulou i přes den. Již dnešní den vystoupila teplota jen ke 2°C, převládala velká oblačnost a k tomu i občas slabě sněžilo. O víkendu by mělo být spíše slunečné počasí, ráno ale bude opět výrazný mráz, místy klesnou teploty i pod -10°C, více oblačnosti by mohlo být na jihu a jihozápadě Čech. Odpoledne se pak budou pohybovat kolem nuly a tak můžeme mít i ledový den. Při slunečném počasí je ovšem u nás ta pravděpodobnost poměrně malá, ale vyloučit nelze, obzvláště pokud by byl silnější vítr, který lze o víkendu čekat. Příští týden by pak měl přinést nějaké srážky a postupné oteplování.

 

 

Slunečný a mrazivý víkend, vystřídá opět sněžení 17.3.2013 19:00

Image descriptionPo vydatnějším sněžení v úterý a středě s velkou oblačností s teplotou pod bodem mrazu se ve čtvrtek konečně vyjasnilo. Ráno bylo ovšem díky tomu velmi studené s minimální teplotou slabě pod -10°C. Při zemi pak teplota dokonce poklesla až na -17°C. Přes den pak ale při slunečném počasí vystoupila teplota až ke 2°C. V pátek sice bylo přechodně více oblačnosti a vyskytly se i nějaké sněhové přeháňky, i přesto ale teplota vystoupila slabě nad nulu. Večer se pak při vyjasnění začalo výrazněji ochlazovat a tak sobotní ráno bylo opět velmi studené s minimem pod -11°C. Dnes bylo zpočátku ještě slunečno, ale postupně začala přibývat oblačnost frontálního systému, který by měl přinést zítra večer i nějaké sněžení.

 

 

Studená fronta přinesla ochlazení, zítra přijde i sněžení 11.3.2013 22:00

Image descriptionPo včerejším přechodu studené fronty, se během noci výrazněji ochladilo až na -3°C a pod nulou pak zůstala teplota i přes den. Srážek příliš nebylo a tak byl poránu pouze sněhový poprašek do 0,5 cm. Zatím co dopoledne byla přechodně zmenšená oblačnost, odpoledne již bylo zataženo a chvílema i poletovaly sněhové vločky. Vydatnější sněžení ovšem přijde až zítra na frontální vlně, kdy by mohlo spadnout až 5 cm sněhu a teplota by se měla držet od bodem mrazu. V dalších dnech pak bude jihovýchodně od nás přecházet tlaková níže, která by na východ a severovýchod ČR měla přinést možná i vydatnější sněžení a čerstvý vítr. Teprve o víkendu by se pak mělo začít oteplovat, při zmenšené oblačnosti ovšem bude ráno ještě o něco chladněji.

 

 

Po předjarní ochutnávce se vrátí do ČR zima 6.3.2013 21:00

Image descriptionPo předjarním počasí první poloviny tohoto týdne se chystá na tento víkend celkem výrazná změna v počasí. Zatím co nyní převažuje zcela jasná obloha s ranním mrazem a odpoledními teplotami, které nyní stoupají nad 10 °C, o víkendu nás začne ovlivňovat výrazné frontální rozhraní, za kterým by k nám měl proniknout velmi studený vzduch od severovýchodu. Zpočátku by měly být srážky dešťové, postupně ale přejdou ve sněžení a teploty se dostanou pod bod mrazu. Příští týden by pak mělo být spíše zimní počasí s občasným sněžením a mrazivo, kdy se nejspíše dočkáme i několika ledových dní.

 

 

Únor chladnější a vlhčí 1.3.2013 22:00

Image descriptionÚnor byl opět o něco chladnějším měsícem s průměrnou teplotou -0,1°C a odchylkou -0,6°C od normálu. Srážově byl měsíc výrazněji nadnormální se 44,0 mm, což je cca 168% normálu. Během měsíce převládala velká oblačnost, o něco méně jí bylo v 2/2 první dekády. Nejtepleji bylo na začátku a na konci měsíce, v druhe dekádě a na začátku třetí, bylo i několik ledových dnů. Celkem jich bylo 6, mrazových pak 21 a ve 23 dnech ležela sněhová pokrývka. Celková suma nového sněhu byla 37 cm a téměř ve všech dnech se vyskytovaly srážky.

 

 

Vydatné sněžení vystřídalo oteplení a déšť 24.2.2013 22:00

Image descriptionPo vydatnějším sněžení, dnes po poledni dorazila obleva a srážky sněhové přešly do deště. V maximu byla sněhová pokrývka kolem 18 cm, ráno v termínu bylo 16 cm. Zatím co dopoledne byla teplota většinou pod nulou, před poledne se již dostala nad ní a odpoledne vystoupala přechodně až nad 4°C, když se oblačnost částečně protrhávala na oblačno. Večer se postupně ale opět zatáhlo a přidal se slabý déšť a mrholení. I v následujících dnech by měla převládat velká oblačnost s občasnými slabými srážkami a poměrně teplo, v druhé polovině příštího týdne by mohl být v noci opět mráz a později i ubývat oblačnost.

 

 

O víkendu přijde vydatnější sněžení ale i obleva 21.2.2013 22:00

Image descriptionJiž zítra by mělo na většině území sněžit a to vše navíc doprovázet místy čerstvý vítr. Dají se tak očekávat dopravní komplikace, které budou častější s nástupem hlavního srážkového pásma, které by mělo přecházet během noci na sobotu a v sobotu přes ČR dále na severozápad. Zejména na jihovýchodě lze počítat se sněhovým přírůstkem i kolem 15 cm. Naštěstí by s postupem fronty měl vítr slábnout a tak se alespoň přestanou tvořit sněhové jazyky ve vyšších polohách i závěje. Další srážky se očekávají v noci ze soboty na neděli, ty už ale budou v nižších polohách postupně od jihovýchodu přecházet v dešťově nebo smíšené a na prochlazeném zemském povrchu by mohly namrzat a tvořit se tak ledovka.

 

 

Mlhavé "podzimní" počasí vystřídá opět zima 17.2.2013 22:00

Image descriptionPo teplejším konci týdne, kdy mlhavé počasí s teplotami kolem nuly připomínalo spíše konec listopadu, se k nám během příštího týdne dostane opět chladnější vzduch kolem tlakové níže která se bude přesouvat ze Skandinávie dále k jihu až jihovýchodu. Sněžení bude přibývat již v noci na úterý na teplé frontě, po přehodu studené fronty pak přijdou sněhové přeháňky, na horách by mohlo být i trvalejší a vydatnější. Během týdne se pak začne v centrálním středomoří prohlubovat další tlaková níže, která by měla zejména do východní poloviny ČR přinést vydatnější sněžení.

 

 

V úterý přijde sněžení, pak se se oteplí 11.2.2013 21:00

Image descriptionZítra bychom se mohli dočkat opět nějakého sněžení na frontě z jihovýchodu, srážek by u nás nemělo být příliš mnoho, ale 5 cm nového sněhu by mělo připadnout. Teplota by se zítra mohla udržet celý den pod nulou, ve středu by se ale při protrhání oblačnosti pak nad nulu dostala. I nadále by měl pokračovat spíše zimní ráz počasí s teplotami pod nulou a přes den slabě nad ní, k tomu občasné sněžení. Koncem týdne by se mělo sice začít oteplovat, ale nic výrazného to nebude. Po teplejším začátku měsíce se tak po ochlazení dostala teplota v první dekádě slabě nad normál, a během druhé dekády nejspíše klesne pod něj. Více pak bylo srážek, když spadly téměř 2/3 měsíčního normálu.

 

 

Vydatné sněžení připomělo zimu 6.2.2013 18:00

Image descriptionPo teplejším začátku měsíce, jsme se dnes ráno dočkali první výraznější sněhové nadílky. Po silném ranním sněžení leželo 7 cm prachového sněhu. Teplota se držela slabě pod nulou a tak se jednalo o příjemné zimní ráno, byť motoristům a silničářům příliš radosti neudělalo. Během dopoledne ještě převažovala zmenšená oblačnost, odpoledne ji ale postupně přibývalo. V dalších dnech se budou vyskytovat sněhové přeháňky nebo občasné sněžení a teploty v noci pod nulou a přes den slabě nad ní.

 

 

Leden opět vlhčí a teplotně normální 1.2.2013 20:00

Image descriptionLetošní leden byl srážkově opět nadprůměrný, i když tak jako ten loňský. Spadlo celkem 46,6 mm, což je téměř 140% normálu. V první dekádě, převažovalo teplejší deštivé počasí, připomínající spíše listopad. Zlom nastal na začátku druhé dekády, kdy napadl sněhový poprašek a teplota se dostala pod nulu, nad kterou nevystoupila až do 28. ledna. Celkem tak bylo 16 ledových dní v řadě, mrazových bylo nakonec 20, když takřka celá první dekáda se bez nich obešla. Minimum bylo až 26.1. a to -12,9°C, maximum pak o pár dní později a to 30.1. 11,0°C. Poslední lednový den pak byl větrný s průměrnou rychlostí téměř 4 m/s a nárazy až kolem 17 m/s. V pěti dnech se vyskytla mlha a dvakrát byla zaznamenána blýskavice.

 

 

Konec měsíce přinese oteplení 25.1.2013 22:00

Image descriptionMrazivé počasí se chýlí ke svému konci. V neděli začne počasí u nás od západu ovlivňovat okluzní fronta, za kterou k nám budou v západním až jihozápadním proudění postupovat další frontální systémy, které přinesou srážky a další oteplování. Zatím co v neděli by mělo sněžit alespoň zpočátku i v nížinách, postupně budou srážky vyjma nejvyšších horských oblastí přecházet v dešťové a i tam budou srážky nejspíše smíšené. Ještě před tím by nás ale mohla čekat slunečnější alespoň část víkendu, ráno ovšem při vyjasnění přituhne a teploty se mohou dostat pod -10°C, na sněhové pokrývce a při uklidnění větru až k -15°C.

 

 

Frontální systém přinesl sněžení 21.1.2013 22:00

Image descriptionDalší frontální systém k nám přináší velkou oblačnost s občasný, odpoledne i trvalým slabým sněžením. Sněhu připadlo jen několik centimetrů a celkově leží kolem 5cm, což je zatím nejvyšší lednová sněhová pokrývka. Teploty jsou poměrně hluboko pod bodem mrazu, nejtepleji bylo po půlnoci -4°C nyní je teplota kolem -7°C a dále klesá. I v dalších dnech zústanou teploty pod nulou, koncem týdne by se pak mohly dostat ještě níže, v noci při vyjasnění i pod -10°C. Srážek by mělo ubývat a významnější sněžení lze očekávat až příští týden, kdy by se mělo postupně i oteplovat a srážky nejspíše přejdou do deště.

 

 

Mrazivé počasí vydrží i nadále 15.1.2013 23:00

Image descriptionPočasí v tomto týdnu zas konečně připomíná zimu, i když sněhu příliš není, tak i 1-2 cm pokrývka tento dojem navozuje. Počasí převládá s velkou oblačností a postupně i občasným sněžením, včera dokonce i mrznoucí mrholení, jen o víkendu bylo přechodně méně oblačnosti. K tomu pak celodenní mráz s minimální teplotou až -5°C, odpolední teploty zůstávaly kolem -1°C. I další dny nám budou přinášet mrazivé počasí s občasným sněžením, stále by se ale mělo jednat o srážky slabé, takže sněhová pokrývka příliš přibývat nebude.

 

 

Velmi teplé počasí končí, čeká nás mráz i sníh 10.1.2013 23:00

Image descriptionPo velmi teplé první dekádě s průměrnou teplotou 5°C a srážkami přes 25 mm, dnes přišla očekávaná změna k zimnímu počasí. Za studenou frontou, která nás přechází od severu, k nám začíná proudit chladný vzduch. Zpočátku dešťové srážky postupně přešly ve sněhové a v současné době při mírném sněžení leží již slabý sněhový poprašek. Sněžení by mělo postupně ustávat, ale občasné sněžení nebo sněhové přeháňky by se měly vyskytovat i nadále. Teploty půjdou pod bod mrazu, i když ještě zítra a při slunečnějším počasí možná i o víkendu, se nad nulu přechodně vrátí. Příští týden by pak měl zůstat mrazivý s velkou oblačností a občasným sněžením.

 

 

Začátek ledna velmi teplý a vlhký 6.1.2013 22:00

Image descriptionPrvní lednové dny přinesly velmi teplé a vlhčí počasí. Do dnešního rána spadlo 16,5 mm, cože je téměř polovina měsíčního normálu. Naopak velmi vysoká je průměrná teplota, která je za prvních pět dní o cca 8°C vyšší než je průměr za posledních 15 let. Srážkově významný byl pátek, kdy do sobotního ráno spadlo 12 mm, v Krušných horách to bylo ovšem místy až 50 mm a tak se sníh rozpouštěl prakticky před očima. V dalších dnech se nad náma bude udržovat frontální rozhraní oddělující studený vzduch na severovýchodě od teplejšího na jihozápadě a tak bude stále velká oblačnost a občasné srážky, které by měly být na Moravě a ve Slezsku přechodně i v nížinách sněhové. Zde se pak také dostanou teploty pod bod mrazu, zatím co u nás by měly zůstat stále nad nulou. Teprve až na konci týdne by se mohla zima vrátit i k nám

 

 

Prosinec teplotně pod normálem, srážkově nadprůměrný 1.1.2013 22:00

Image descriptionProsinec byl měsícem teplotně podprůměrným s teplotou -0,6°C a odchylkou -1,5°C od normálu, srážkově pak byl výrazněji nadprůměrný, když spadlo 70,5 mm, což je cca 179% srážkového normálu. Srážky byly rozložené poměrně rovnoměrně, významnější srážková epizoda byla 22 a 23. kdy za oba dva dny spadlo cca 33 mm ve formě sněhu, postupně ale mrznoucího deště. Většinou převládala velká oblačnost, jen v první dekádě jí bylo přechodně méně. Měsíc byl málo větrný, průměrná rychlost větru byla jen 0,2 m/s a bezvětří bylo takřka v 1/3 měsíce. Nejsilnější vítr byl na začátku druhé dekády, kdy v nárazech dosahoval až 10 m/s. Nejchladněji bylo nakonci první dekády s minimem až -14°C, nejtepleji pak před koncem doku a to až 10°C, jinak se teplota držela většinou do 5°C, celkem pak bylo 24 mrazových, 11 ledových dní a 14 dní s mlhou.